top of page

Szokujące statystki przemysłu tekstylnego

Przemysł modowy jest jednym z największych trucicieli na świecie. Zużywa ogromne ilości energii i czystej wody oraz generuje aż do 10% globalnej emisji CO2.

(Dr. Alan Hudd z Alchemy Technology)


Spośród przemysłu tekstylnego głównym i największym sprawca zmian klimatycznych jest farbiarstwo i wykańczanie tekstyliów – procesy w których tkaniny traktowane są barwnikami i różnego typu chemikaliami. To są dwa procesy wytwarzające największa ilość zanieczyszczeń na świecie.

Samo tylko farbowanie i wykańczanie tekstyliów produkuje aż 3% światowej emisji dwutlenku węgla (a przewiduje się, że wzrośnie do 10% już w 2050 roku!). 3% to jest więcej niż produkuje transport wodny i lotnictwo.

Te procesy chemiczne odpowiedzialne są za 20% światowego skażenia wody.



Nowe / stare ciuchy?

Badania wykazały, że ludzie wyrzucają ubrania po założeniu ich siedem do dziesięciu razy.

W Stanach Zjednoczonych statystycznie każdy obywatel wyrzuca rocznie równowartość 70 par spodni rocznie.

Z badań wynika, że w Wielkiej Brytanii jeden na trzech respondentów postrzega ubrania jako stare lub znoszone już po jednym lub dwóch założeniach.


Czym jest upcykling?

Jeśli chodzi o prowadzenie zrównoważonego stylu życia, większość z nas ma przed sobą bardzo długą drogę. Lęk klimatyczny jest bardzo realny i jeśli kiedykolwiek go czułeś, wiedz, że nie jesteś sam. W środku kryzysu klimatycznego zmniejszenie naszego śladu węglowego jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Upcykling to praktyka polegająca na tworzeniu użytecznego produktu z odpadów lub niechcianych przedmiotów, obejmuje również dostosowanie istniejącego produktu poprzez dodanie mu wartości. Jednym z moich ulubionych sposobów na przejęcie kontroli nad własnym śladem węglowym, zmniejszenie ilości odpadów i tworzenie piękna jest poddawanie odzieży recyklingowi poprzez ekologiczne drukowanie i barwienie jej roślinami.


Gospodarka o obiegu zamkniętym

Żyjemy w świecie, w którym bierzemy surowce wytworzone przez ziemię i produkujemy rzeczy, których możemy użyć tylko raz, po tym wyrzucamy je. Ten system „bierz, wytwarzaj, używaj i wyrzucaj” jest znany jako gospodarka liniowa.

Naszym celem jest teraz przejście od gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym. W systemie gospodarki o obiegu zamkniętym zużywamy mniej surowców, projektujemy produkty z myślą o długiej żywotności i możliwości recyklingu, dzielimy się produktami, używamy ich dłużej oraz ponownie wykorzystujemy i naprawiamy rzeczy, zanim poddamy je recyklingowi lub wyrzucimy. (Agencja Ochrony Środowiska)

Korzyści dla środowiska wynikające z upcyklingu są ogromne. Oprócz minimalizacji ilości wyrzucanych materiałów i odpadów wysyłanych każdego roku na wysypiska, zmniejsza to również potrzebę produkcji nowych i eksploatowania surowców naturalnych.

Oznacza to zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, zanieczyszczenia wody, emisji gazów cieplarnianych i ochronę zasobów globalnych.


Dzięki upcyclingowi

- pomagasz w zmniejszeniu wydobycia cennych surowców, które zbyt szybko zużywamy, takich jak paliwo, lasy i czysta woda,

- zmniejszasz zanieczyszczenie powietrza i wody,

- ograniczasz stosowanie herbicydów i pestycydów,

- zmniejszasz produkcję niebezpiecznych odpadów podczas procesu produkcyjnego,

- zmniejszasz ilości odpadów na wysypiskach,

- oszczędzasz energię.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page