top of page

NIE TESTOWANE NA ZWIERZĘTACH: glinki kosmetyczne cz.1.

Domowe LABORATORIUM KOSMETYCZNE pracuje. ;)

W tym tygodniu robię testy glinek kosmetycznych w mydłach. Ich działanie, trwałość, fakturę mydła, no i oczywiście kolor :)

glinki kosmetyczne

Czym jest glinka??

Glinki to naturalne minerały ilaste (więcej na Wikipedii – link na końcu posta), mają postać bardzo drobnego proszku. Zawierają duże ilości minerałów śladowych, z których między innymi wynikają ich różne cechy. Po naukowym udowodnieniu właściwości bakteriobójczych zaczęły być szeroko stosowane w medycynie konwencjonalnej.

„Glinki to produkty wietrzenia glinokrzemianów. W medycynie i kosmetyce największe znaczenie ma glinka kaolinowa (kaolinum, caolinum, glinka biała – Bolus alba, Argilla),[…] Do celów leczniczych glinka przeszła proces prażenia w temperaturze co najmniej 150 stopni C.” Doktor Henryk Różański (link na końcu tekstu).

Po co mi glinka?

Glinki kosmetyczne zawierają ważne dla zdrowia skóry minerały, mają właściwości absorbujące i oczyszczające, dlatego stały się popularnym składnikiem różnych preparatów pielęgnujących cerę. Szeroko stosowane są w leczeniu trądziku.

Zasadnicze działanie glinki to pochłanianie nadmiaru tłuszczu, wiązanie się z toksynami, usuwanie zanieczyszczeń, ścieranie martwego naskórka, poprawa krążenia, oraz redukcja opuchlizny i stanów zapalnych.

Pamiętaj, że po każdym zastosowaniu produktu zawierającego glinkę skóra jest spragniona wody, należy koniecznie ją nawilżyć!

Glinki zalecane są przy wszystkich zabiegach detoksykacji, różnią się intensywnością działania, należy starannie wybrać typ glinki by nadmiernie nie przesuszyć skóry glinką, która działa zbyt mocno.

Rodzaje glinki

Każdy rodzaj glinki ma unikalne właściwości wynikające ze swego pochodzenia, zawartości mineralnej oraz tekstury (grubości), dlatego ważne jest by dobrać właściwy rodzaj glinki do swojego rodzaju cery.

ZIELONA GLINKA FRANCUSKA

Kolor w mydle nie wyszedł specjalnie zielony, niełatwo też było glinkę w mydle rozmieszać.

Nazywane też morską lub illite ma lekko zielone zabarwienie pochodzące z zawartości chlorofilu z rozłożonej materii roślinnej. Jest chyba najpopularniejszą glinką stosowaną w kosmetyce. Zawiera tlenki mineralne, magnez, wapń, potas, mangan, fosfor, antyoksydanty w postaci miedzi i selenu, oraz inne pierwiastki.

Glinka francuska nie koniecznie musi pochodzić z Francji, jest to określenie jej typu według składu i właściwości, takie same pokłady mineralne wytworzyły się też w innych regionach świata: w Ameryce Północnej w stanach Montana i Wyoming, w Chinach, ale też w Europie.

Zielona glinka francuska jest chyba najbardziej wysuszającą z glinek, przez co wspaniała jest dla cery tłustej. Jest także silnym absorbentem zanieczyszczeń, kurzu, tłuszczu, toksyn i resztek makijażu. Ma mocno tonizujące właściwości, stymuluje skórę przez pobudzenie krążenia i naprawdę dobrze oczyszcza ze sporadycznych wyprysków skórnych.

Można stosować ją codziennie na pryszcze lub raz w tygodniu dla pełnej kuracji twarzy.

BŁĘKITNA GLINKA KAMBRYJSKA

Niebieski jest tylko w nazwie, kolor jasno szary delikatnie zielono-niebieski.

Popularnie zwana glinką rosyjską pochodzi z wczesnego okresu ery paleozoicznej 542 miliony lat wstecz, gdy zaczęły się tworzyć osady w regionie geologicznym rosyjskim niższym kambryjskim podziale. Wydobywana jest w szerokim regionie Euroazji i stąd pochodzi jej zwyczajowa nazwa.

Jest rzadko występującą w naturze glinką ale zarazem najwartościowszą dla skóry. Oczyszcza i przywraca skórze równowagę, przenikając głęboko w pory skórne wydobywa z nich wszystkie nieczystości i pomaga skórze zachować naturalną wilgoć. Niebieska glinka pomaga zredukować opuchnięcie i zaczerwienienia na powierzchni skóry.

Badania w rosyjskich laboratoriach wykazują, że błękitna glinka zawiera aż do 5 razy więcej minerałów od błota z Morza Martwego. Jest dermatologicznie przebadana i z wielkim powodzeniem stosowana w zabiegach spa podczas leczenia wielu zdrowotnych i skórnych problemów.

Regularne stosowanie ma oczyszczać z toksyn, nawilżać i odżywiać skórę; wygładzać zmarszczki, redukować obrzęki i poprawiać gładkość i wygląd skóry; stymulować przyrost skóry i kolagenu; ma działaś przeciwzapalnie, antybakteryjnie co wspomaga leczenie problemów skórnych takich jak trądzik, egzema, łuszczyca czy dermatisis (zapalenie skóry).

RÓŻOWA GLINKA EGIPSKA

Jest jednym z sekretów niegasnącej urody królowej Kleopatry. Jej wyjątkowość kryje się w niepowtarzalnej kompozycji minerałów i doskonałej wchłanialności. Różowa glinka jest niezastąpionym środkiem dla cery suchej, ma tonizujące i nawilżające właściwości.

Jest idealna dla skóry suchej, regularne stosowanie redukuje zaczerwienienia, podrażnienia I pomaga zwalczyć łuszczenie się naskórka oraz pieczenie. Różowa glinka daje skórze młodą, piękną i niebywałą miękkość.

Nadaje się dla wszystkich typów cery, nawet dla skóry wrażliwej. Zapewnia delikatne złuszczanie, wyciąga toksyny z głębi skóry, poprawia krążenie krwi, redukuje podrażnienia i zapalenia.

GLINKA RHASSOUL

Na mydełku próbowałam odbić pieczątkę, jednak było już za twarde. Glinka ma siwy kolor, jednak jednak nie "zabrudziła" bardzo kostki mydła.

Często stosowana w salonach spa, bo tak dobrze przywraca cerze równowagę. Redukuje przesuszenie i łuszczenie się skóry równocześnie usuwając nadmiar tłuszczu i oczyszczając ją.

Ta glinka pochodzi z gór Atlas we wschodnim Maroku, jest suszona na słońcu i nie oczyszczana. Zaraz po wydobyciu ma brązowy kolor i mydlaną konsystencję choć z wyglądu przypomina skałę. Używana jest już od ponad 1400lat jako mydło, szampon, do oczyszczania twarzy, jako odżywka dla skóry, body relaxer w gabinetach kosmetycznych na całym świecie ze względu na swoje terapeutyczne właściwości. Ta glinka doskonale miesza się z wodą i zawiera znacznie wyższy procent krzemionki, magnezu, potasu i wapnia od innych glinek.

CZERWONA GLINKA FRANCUSKA

Wyraźny kolor. Zobaczymy, jaki będzie, gdy mydło dojrzeje.

Odżywia cerę, usuwa nieczystości i nawilża skórę.

Czerwona glinka ma wiele podobnych właściwości do zielonej, jednak zawiera więcej tlenku żelaza (i stąd ten czerwony odcień), jest trochę mniej wysuszająca i lepiej równoważy od zielonej, niemniej obie polecane są dla cery tłustej. Czerwona bywa stosowana jako zamiennik mydła lub oczyszczacza twarzy.

Francuska czerwona glinka pochodzi ze skał bogatych w hematyt, oraz tlenki miedzi. Bogata jest w kaolinit, montmorylonit i illit (minerały z gromady krzemianów). Nie jest łatwo rozpuszczalną glinką. Jest suszona na słońcu, oczyszczana, przesiewana, mielona. W ten sposób otrzymuje się cząsteczki mniejsze od 10 mikronów, jest przez to bardzo gładka, co ułatwia jej wnikanie w skórę i przekazywanie naturalnych minerałów.

Czerwona glinka dostarcza niezbędnych minerałów potrzebnych skórze do procesu ciągłego odradzania się. Jest wysoko odżywcza dzięki zawartym w niej minerałom. Wspomaga naturalny mechanizm obronny skóry, wchłania nadmiar tłuszczu i efektywnie oczyszcza. I poprawia wygląd rozszerzonych porów.

ZIELONA GLINKA TIENSHAŃSKA Z ZIELONĄ HERBATĄ

Mimo, że zielona herbata w mydle daje odcień brązowy, ta glinka wyszła bardziej zielona od francuskiej

Cytuję opis producenta:

Zielona glinka Tianshen z ekstraktem z zielonej herbaty nawilża i tonizuje skórę, dając poczucie świeżości. Wzbogacona wapniem, magnezem, srebrem, krzemem i żelazem doskonale odżywia skórę. Ekstrakt zielonej herbaty to naturalny przeciwutleniacz, który likwiduje zmarszczki i defekty skóry. Nasyca skórę witaminą P, taniną i kofeiną doskonale ją nawilżając.

Zielona glinka jest produktem całkowicie naturalnym. Unikalna receptura, która jest oparta na połączeniu ekstraktu zielonej herbaty uprawianej na przedgórzu Tien Shan i najcenniejszej zielonej gliny o wysokiej zawartości srebra sprawia, że glinka doskonale wygładza i napina skórę, oczyszcza pory i eliminuje błyszczenie się skóry. Jest idealna do pielęgnacji skóry wrażliwej, pomaga pozbyć się swędzenia i łuszczenia się skóry.

Ekstrakt z zielonej herbaty jest silnym antyoksydantem, który łagodzi podrażnienia skóry. Wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne zielona herbata zawdzięcza następującym substancjom czynnym - Witamina P, flawonoidy, taniny i kofeiny. Tonizuje skórę, nawilżają ją i wygładza.

Maseczki wykonane w oparciu o zieloną glinkę są produktem w 100% naturalnym i nadają się do wszystkich rodzajów skóry

NIEBIESKA GLINKA BAJKALSKA

ładny gołębiosiwy kolor.

Niebieska glinka bajkalska zawiera unikalne minerały z głębi jeziora Bajkał. Jest efektywnym narzędziem przywracającym elastyczność i odmładzającym skórę. Mineralno-solna kompozycja tej glinki promuje odnowę komórkową, pobudza produkcję kolagenu, tonizuje i wygładza skórę i wyraźnie redukuje zmarszczki.

Od zamierzchłych czasów ludzie wiedzieli, że niebieska glinka nie zawiera żadnych bakterii, co więcej, pochłania płyny, toksyny, zapachy, gazy i niszczy mikroby. Niebieska glinka bajkalska z natury działa przeciwzapalnie i pomaga przywrócić prawidłowe napięcie skóry.

Wyraźnie usuwa zmęczenie i napięcie. Oddziałując na powierzchniowe i głębokie warstwy skóry, stymuluje procesy wymiany w komórkach. Zawiera kaolin, wapń, fosfor, żelazo, magnez i cynk które regenerują skórę, utrzymując jej elastyczność i młody wygląd.

Nadaje się do wszystkich typów cery.

BIAŁA GLINKA KAOLINOWA

Mieliście już okazję przekonać się na własnej skórze, jak działa biała glinka, dodawałam ją do mydła Aloesowego i Tylko Dla Siebie.

Jest najłagodniejszą i najmniej wysuszającą ze wszystkich glinek, dlatego można ją znaleźć w większości kosmetyków (nawet do pielęgnacji dzieci). Zawiera dużo wapnia, cynku – który ma działanie antybakteryjne, krzemionki i magnezu.

Z powodu właściwości dezynfekcyjnych i osuszających biała glinka kaolinowa wykorzystywana jest przy leczeniu wyprysków i zapaleń.

Biała glinka kaolinowa jest niezmiernie drobna, ma bardzo lekką konsystencję, jest łatwa w aplikacji i nie wymaga dużo wody. Jest składnikiem większości sypkich i suchych produktów kosmetycznych oraz mokrych, takich jak mydła, peelingi, pasty do zębów, dezodoranty, maseczki i pudry. Naturalna glinka kaolinowa po zmieszaniu z wodą zmienia kolor na siwo beżowy.

Teraz mydła dojrzewają, w części drugiej opiszę, wrażenia z ich użytkowania.

nie próbowałam jeszcze żółtej glinki - no, mam o czym pisać ;)

 

LINKI NA TEMAT:

Doktor Henryk Różański http://rozanski.li/427/glinka-bolus/

O działaniu i szerokim zastosowaniu glinek medycznych oraz literatura w temacie https://en.wikipedia.org/wiki/Medicinal_clay

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page